بلاکچین

token بلاکچین و filecoin چیست و چگونه کار میکند

توکن ها در شبکه بلاکچین

مقدمه

مردم امروزه فقط با ایده رمزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم اشنا می شوند اما با مفهوم بلاکچین اشنایی چندانی ندارند ، بلاکچین جایی است که اطلاعات بصورت توزیع شده ذخیره میشود. امروز با عبارت جدیدی به اسم توکن (token) در بلاکچین اشنا خواهید شد. و همچنین در مورد filecoin به شما توضیحاتی را خواهیم داد.

در دو سال گذشته توسعه دهنده های ارزهای دیجیتال بیش از 20 میلیارد دلار را از طزیق یک فرایند مالی با نام (ارائه سکه های اولیه)انتقال داده اند که تعداد زیادی از انها از توکن ها استفاده می کنند. دو دسته مشترک از توکن ها وجود دارد. 1: توکن های ابزار 2: توکن های امنیتی.

توکن های سودمند بلاکچین

توکن های سودمند اساسا رمز گذاری هستند که برای اهداف خاصی مانند خرید یک خدمت و یا کالای خاصی می باشد.
برای مثال اگر شما بخواهید اطلاعات خود را بصورت انلاین ذخیره نمایید راحترین راه برای شما استفاده از سایت هایی است که میزبانی اطلاعات شما را بصورت رایگان و یا غیر رایگان قبول می کنند.
مانند Google Drive, Dropbox or Amazon Web Services. در این سرویس ها مقدار خاصی فضا به شما داده می شود که ممکن است این فضا رایگان و یا در مقابل واریز مقدار مشخصی دلار و یا یورو به شما داده شود.

اما برای شما راه دیگری هم وجود دارد.
به عنوان مثال انتظار میرود شبکه فایل کوین (Filecoin) به جای سرهم کردن سرورهای عظیم برای ذخیره اطلاعات میلیون ها کاربر خود سرویس مشابهی را برای کاربران خود فراهم کند که اطلاعات افراد بصورت رمز بندی شده بر روی هارد دیسک افراد معمولی ذخیره نماید. این امر نیاز به شکل گیری یک الگو ردیابی از فضای هارد دیسک افراد و همچنین پرداخت هزینه استفاده از هارد دیسک افراد می باشد. که به ان فایل کوین گفته می شود.

به عنوان یک مشتری برای ذخیره اطلاعات بیشتر ،می تواند از تعرفه های توکن های شبکه فایل کوین خود کسر کند . و نتیجه را برای هر ذخیره کننده اطلاعات ارائه کند.مشتریان می توانند توکن های بیشتری را با هر پولی که می خواهند بخرند و میزبان می تواند انها را برای هر پولی که انتخاب می کند مبادله کند و یا انها را برای صرفه جویی در پرداخت داده های خود به کار ببرد.

علاوه بر اتواماتیک بودن استفاده از اطلاعات و پرداخت ها توکن های فایل کوین مزایای دیگری نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال ارائه می کند : مثلا انها می توانند در موارد بسیار کوچکتر از سکه ها “پول خرد مانند سنت” استفاده کنند بنابر این قیمت ها در این شبکه بسیار دقیق است.

هدف از ساخت فایل کوین سیستم ذخیره سازی ابری می باشد که به عنوان یک مرجع قابل اعتماد و امن برای تجارت بصورت غیر متمرکز باشد. که توکن ها ابزاری برای سادگی این عملکرد می باشند.

توکن امنیتی بلاکچین

یک توکن امنیتی “امنیت رمزنگاری شده” یا “امنیت رمزنگاری” می باشد. که بیش از یک ارز می باشد. این امر اغلب نشان دهنده مالکیت در یک دارایی در دنیای واقعی می باشد. مانند سهام سنتی یا اوراق قرضه که در توسط دولت ایالات متحده امریکا تنظیم شده است.

این اوراق در یک برگه بصورت متمرکز در یک پایگاه داده تهیه و تنظیم شده اند. توکن های امنیتی بلاکچین در پایگاهای غیر متمرکز استفاده می کنند تا ردیابی دارایی افراد انجام شود.

با استفاده از توکن های امنیت مبتنی بر بلاکچین تجارت افراد فراتر از ساعت معمول بانکداران در بازار های بورس گسترش می یابد و ممکن است موجب سریع تر شدن معاملات شود. علاوه بر مورد قبل یک بازار مبتنی بر نرم افزار اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند بتوانند جنبه های گوناگون مقررات و گزارشات را خودکاری سازی کند.

توکن های امنیتی دسترسی مشتریان به سرمایه های متعدد اسان می کند. درست همانطور که یک حساب سرمایه گذاری تنها E-Trade می تواند سوابق را برای انواع سهام و یا اوراق نگهداری کند. یک کیف پول دیجیتال مبتنی بر بلاکچین می تواند برای طیف وسیعی از توکن های امنیتی مختلف مانند نمایندگی سهام، بدهی، و حتی املاک کار آمد باشد.

author-avatar

درباره پاریس پی

مدت ها در آرزوی ایجاد محیطی امن و صمیمی برای دوستاران و علاقمندان به تجارت الکترونیک بوده ایم . خوشحالیم که امروز این آرزو پاریس پی می باشد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7  ×  1  =