بیت کوین

شاخه ها در Bitcoin چیست

چنگال ، شاخه در بیت کوین چیست

چه چیزی را باید بدانیم؟

در حال حاضر شما احتمالا نام بیت کوین را شنیده اید! بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده ای است که توسعه داده شده است. از زمان راه اندازی ان در سال 2009 تا به امروز بیت کوین به میزان قابل توجهی به ارزش ان افزوده شده است و چندین شاخه را توسعه داده است.

مفهموم fork و تکنولوژی بسته به ان بسیار پیچیده است. اما برای بیان ساده ان می توان گفت fork یکسری قوانین برای بیت کوین است. یک قانون جدید در بیت کوین می تواند انتخاب کند که یک مجموعه از قوانین مانند شاخه ها در یک جاده ایحاد شود.

این شاخه ها برای خرید های مختلف امکاناتی را فراهم می کنند. که نوع های مختلفی از ان نیز وجود دارد که اهداف مختلفی را دنبال می کنند. در این مقاله شما در مورد شاخه بیت کوین مواردی را خواهید اموخت. در مراجع Fork را به عنوان چنگال ذکر کرده اند اما ما در این مقاله برا هضم مطالب چنگال را به شاخه برای شما جایگزین نموده ایم که از لحاظ جمله بندی دقیقا هم معنی هستند. 

شاخه ها در بیت کوین دقیقا چیست؟

با گذشت زمان که بیت کوین بیشتر و بیشتر محبوب شد. تکنولوژی بلاکچین که بر روی ان ساخته شده است کم کم سرعتش پایین امد. این باعث شد که کل سیستم کند شود و کارمزد انتقال بر روی ان افزایش یابد.

این کاهش سرعت در بیت کوین نیاز به یک راه حل در مقیاس بزرگ احتیاج دارد تا کاربران بتوانند عملیات خود و همچنین خرید و فروش محصول خود را انجام دهند. اینجا جایی است که شاخه ها به روی کار می آیند.

شاخه ها اجازه ساخت ساختاری متفاوت و ازمایشی در پلت فرم بیت کوین را می دهند. بدون به خطر انداختن بیت کوین اصلی.بیت کوین اصلی بر روی بلوک های 1 مگابایتی توسعه یافته است که محدودیت ان به عنوان رمزنگاری مقیاس پذیر و محبوب تر شده. در بیت کوین دو نوع شاخه وجود دارد 1: شاخه نرم 2: شاخه سخت.

شاخه نرم بیت کوین

یک شاخه نرم تغییر در پروتکل بیت کوین است نه اینکه کلا بیت کوین را تغییر دهد. تفاوت بزرگ بین شاخه نرم و شاخه سخت این است که شاخه نرم بصورت وارونه سازگار است.

این به این معنی است که پروتکل های جدید توسط گره های قدیمی داخل سیستم شناخته میشود. همچنین این امر به این معنی نیست که یک محصول جدید در حال راه اندازی است

شاخه سخت بیت کوین

شاخه های سخت نسخه های جدید بیت کوین هستند که بطور کامل از نسخه اصلی جدا “تقسیم” می شوند. هیچ یک از معاملات بیت کوین یا ارتباط بین دو نوع پس از شاخه سخت وجود ندارد.  انها از هم جدا هستند و تغییر دائمی است.

این امر بدان معنا است که اگر شما نرم افزار قدیمی تر بیت کوین را اجرا کنید دیگر قادر نخواهید بود با کاربرانی که به نرم افزار جدید ارتقا یافته اند تعامل داشته باشد، این امر نه تنها برای شما بلکه بصورت بلعکس تاثیر می گذارد. شما می توانید شاخه هارا با تقسیمات سازمانی مقایسه کنید. یک بخش در حال حرکت به سمت یک جهت خاص است و بخش دیگری جهت متفاوت دیگری دارد. این دقیقا همان چیزی است بین Bitcoin, Bitcoin Cash, and Bitcoin Gold اتفاق افتاد. تمام این ها رمزنگاری مجزا در خانواده بزرگ بیت کوین هستند. و همه با قوانین مستقل عمل می کنند . اما باید دانست همه ی انها ارز دیجیتال هستند ولی همانند بیت کوین اصلی نیستند.

دو نوع بزرگ این شاخه ها Bitcoin Cash و Bitcoin Gold هستند . گرچه تعداد دیگری هم وجود دارد.

بیت کوین کش و شاخه سخت

بیت کوین یک شاخه سخت در بیت کوین است که در 1 اوت 2017 راه اندازی شد . هدف از ساخت ان غلبه بر مشکلات معاملات بیت کوین بود تا بتواند تاخیر موجود بر معاملات را کاهش دهد. کاری که بیت کوین کش کرد این بود که بجای بلوک 1 مگابایتی از بلوک 8 مگابایتی استفاده کرد که باعث شد افراد بیشتر با سرویس بیت کوین ارتباط برقرار کنند.

بلوک های بزرگتر می توانند اطلاعات بیشتری را در خود جای دهند و این امر موجب می شود روند انتقال خیلی سریعتر شود به طوری که افراد بیشتری می توانند به سیستم متصل شوند.

بیت کوین گلد و شاخه سخت

بیت کوین گلد یک شاخه سخت است که در اکتر 2017 با هدف ساختن استخراج بیت کوین راه اندازی شد . این استخراج نیازی به تجهیزات خاص و پیچدگی زیاد ندارد. برای استخراج بیت کوین گلد نیازی به قطعات گرافیکی سنگین ندارید (referred to as ASICs – Application Specific Integrated Circuits) ، در ان انرژی زیادی صرف نخواهید کرد. هدف از ساخت بیت کوین گلد این بود که همه بتوانند استخراج کنند حتی افرادی که دارای سیستم های معمولی و یا اصطلاحا خانگی هستند. ایده در اینجا این است که افزایش استقلال و تمرکز زدایی که با بیت کوین تاسیس شد با بیت کوین به ریشه های ان باز گردد.

علاوه بر این دو شاخه شاخه های دیگری نیز در شبکه وجود دارد

سایر ساخه های سخت در بیت کوین

در زیر شما 6 شاخه دیگر و همچنین تاریخ راه انداری انها را می بینید:

1: Bitcoin Diamond تاریخ November 24, 2017

2: Super Bitcoin تاریخ December 2017

3: Bitcoin Atom تاریخ January 24, 2018

4: Bitcoin Core تاریخ October 20, 2017

5: Bitcoin God تاریخ December 2017

6: Bitcoin Private تاریخ Bitcoin Private

و در اخر در مورد شاخه ها…

شاخه های مختلف بیت کوین دارای قیمت های متنوع و اهداف مختلفی هستند. به عنوان مثال در حال حاضر Bitcoin Diamond با قیمت 1.27 دلار در هر سکه به فروش میرسد و Bitcoin Gold برای هر سکه 18 دلار و اما چون بیت کوین هنوز در حال بالا و پایین است قیمت های روزانه تغییر می کند.

مهم این است که توجه داشته باشید که خرید و فروش این نوع از شاخه ها و یا بیت کوین اصلی بسیار حساس است و ممکن است موجب شود تا شما دارایی های خود را از دست بدهید.

اگر شما اماده از دست دادن دارایی خود نیستید “منظور ان بخشی که بیت کوین خریداری می کنید” هیچ کدام از محصولات بیت کوین را خریدار نکنید.

منبع: thebalance

 

 

author-avatar

درباره پاریس پی

مدت ها در آرزوی ایجاد محیطی امن و صمیمی برای دوستاران و علاقمندان به تجارت الکترونیک بوده ایم . خوشحالیم که امروز این آرزو پاریس پی می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4  ×    =  12